x Tvorba stránky
PRIVATEZONE


Login:


Pass:


Redakčný systém- čo to je?

Ak ste sa rozhodli, že si chcete vytvoriť vlastnú webstránku, tak isto sa budete musieť rozhodnúť, ako ju ovládať (vkladať a upravovať obsah, meniť vzhľad) cez tzv. redakčný systém. Do každej stránky treba pridávať obsah. Kedysi ho na požiadanie vkladali webmasteri (môžu aj dnes), ale načo za to platiť, keď si to môžte vkladať sami, rýchlo a jednoducho. Dnes to zvládne naozaj ktokoľvek a kedykoľvek bez väčších technických zručností. Ako keby ste niečo napísali vo Worde, pridali tabuľku či obrázok a uložili. Nič viac. Takto jednoducho. Tak ak sa rozhodujete, ako budete ovládať svoju stránku, pozrime sa na to, aké sú možnosti a čo súvisí s redakčným systémom pri vytváraní stránky:

 1. výber redakčného systému
 2. inštalácia RS
 3. dizajn stránky
 4. obsah stránky
 5. automatizácia, doplnky a prispievateľký tím 
 6. ovládanie odkiaľkoľvek

1. Vyberieme najskôr redakčný systém pre webstránku

Čo to redakčný systém (RS) vlastne je? Je to balík súborov, ktoré si nainštalujeme na svoj zakúpený hosting a vďaka tomu netreba vedieť nič programovať a môžme jednoducho pracovať s webstránkou.

Podľa toho, na aký účel chceme stránku používať, existujú hlavné 2 druhy redakčných systémov:

 • pre blog, produkty, firemnú prezentáciu a pod.,
 • pre eshopy atď. 

Existujú rôzne neplatené aj platené redakčné systémy. Platené sú zbytočne drahé a často uzavreté, t.z. ťažko presadíte nejakú svoju vlastnú funkcionalitu, napr. špeciálnu kalkulačku, štatistiky návštevnosti a pod. Otvorené sú spravidla bezplatné a venuje sa ich vývoju a obsluhe oveľa viac ľudí. Preto odporúčam používať najpoužívanejší redakčný systém Wordpress pre weby za účelom blogovania, osobnej prezentácie, propagovanie produktov či podniku. Pre eshopové riešenia zas napr. systém Opencart. Pravdaže existujú aj iné RS ako Joomla, Drupal, Typo3, Prestashop a i., ktoré sú ale náročnejšie na obsluhu.

2. Inštalujeme a spúšťame RS pár klikmi

Ak ste si vybrali kvalitného posyktovateľa hostingu pre svoju stránku, mal by poskytovať možnosť nainštalovať si bez problémov automaticky na vašu doménu vybratý redakčný systém, uvediem príklad:

 1. osobne používam hosting od spoločnosti Websupport, ktorý umožňuje inštaláciu napr. RS Wordpress pár klikmi, ak niektorí poskytovatelia toto nepodporujú, musíte si nainštalovať RS sami alebo niekým iným alebo zmeniť hostingéra, ktorý to podporuje rýchlu inštaláciu,
 2. následne sa stačí už len prihlásiť do RS na svojej webstránke a vytvoriť si obsah:
  1. napr. napísať článok,
  2. nahrať fotky,
  3. vybrať si dizajn
   1. z množstva bezplatne ponúkaných alebo
   2. si zakúpiť platené ponúkané grafické šablóny alebo
   3. si nechať vytvoriť špeciálne dizajn pre seba, ak máte záujem, neostýchajte sa mi ozvať,
 3. zverejniť všetko vytvorené na doméne pre návštevníkov a to je všetko :-)

Nižšie je ukážka, ak máme už zakúpený hosting a doménu, ako v priebehu 2 minút sfunkčníme webstránku na tejto doméne s redakčným systémom Wordpress. Ukážeme si to na príklade so zakúpenou doménou www.pozitivne-myslenie.sk na hostingu od Websupportu.

Redakčný systém a jeho inštalácia

Nižšie si ukážeme, čo všetko sa dá s takým redakčným systémom robiť a ukážeme si to na 2 z nich- Wordpresse (blogy, firemné, osobné, produktové stránky) a Opencarte (pre eshopy).

3. Jednoduché vybratie či zmena dizajnu

Po prihlásení sa do nainštalovaného RS Wordpress na nejakej vašej budúcej stránke si stačí len vybrať z ľavého menu položku Vzhľad, zvoliť si z množstva ponúkaných voľných dizajnov a jedným kliknútím si ho nainštalovať. Možno si ich prezerať aj na stránke tém na Wordpresse. Takto si možno nainštalovať aj viac pekných dizajnov a potom si ich poprepínať opäť jedným kliknutím medzi sebou a vybrať si ten najkrajší. Ak sa niekomu nepáči ani jeden zo stoviek voľných dizajnov, možno si zakúpiť aj platený dizajn alebo si nechať vytvoriť dizajn na mieru. Ak by ste mali záujem o dizajn na mieru, napíšte mi sem.

Šablóny dizajnov Wordpressu

Vyberať si tu bezplatný dizajn možno podľa množstva faktorov:

 • farieb,
 • rozloženia stránky,
 • tématiky,
 • úpravy pre tablety aj smartfóny (tzv. responzívny dizajn)
 • a i.

Filtrovanie vzhľadu

Pri eshopovom redakčnom systéme Opencart je nainštalovanie grafickej šablóny trošku zložitejšie, ale nič neuskutočniteľné, ak postupujeme podľa návodu. Taktiež si možno vyberať z množstva predvytvorených šablón na stránke tém Opencartu.

Opencart dizajny

A ako na:

 1. vkladanie obsahu?
 2. vkladanie videí?
 3. vytvorenie prispievateľnského tímu?
 4. ovládanie z mobilu?
 5. a mnoho ďalších vecí?

Čítajte ďalej.


Boli pre Vás tieto informácie prínosné?

Napíšte a vyriešte si nejasnosti

comments powered by Disqus

Autor Pavol Provazník
Ahoj, som Pavol Provazník, zaoberám sa už vyše 6 rokov internet marketingom a túto stránku som napísal aj pre Vás. Budem rád :-) za spätnú odozvu. Pridajte si ma na .

Sledujte najnovšie trendy na sieťach


Facebook návody Google+ návody Youtube návody Linkedin Skype komunikácia Napíšte mi
Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies na svojom zariadení.
© SmartLink, s.r.o. 2013-2016 | Ochrana údajov | Obchodné podmienky | Pavol Provazník | Partneri | Kontakty