Ak ste sa rozhodli, že si chcete vytvoriť vlastnú webstránku, tak isto sa budete musieť rozhodnúť, ako ju ovládať (vkladať a upravovať obsah, meniť vzhľad) cez tzv. redakčný systém. Do každej stránky treba pridávať obsah. Kedysi ho na požiadanie vkladali webmasteri (môžu aj dnes), ale načo za to platiť, keď si to môžte vkladať sami, rýchlo a jednoducho. Dnes to zvládne naozaj ktokoľvek a kedykoľvek bez väčších technických zručností. Ako keby ste niečo napísali vo Worde, pridali tabuľku či obrázok a uložili. Nič viac. Takto jednoducho. Tak ak sa rozhodujete, ako budete ovládať svoju stránku, pozrime sa na to, aké sú možnosti a čo súvisí s redakčným systémom pri vytváraní stránky:
Čo to redakčný systém (RS) vlastne je? Je to balík súborov, ktoré si nainštalujeme na svoj zakúpený hosting a vďaka tomu netreba vedieť nič programovať a môžme jednoducho pracovať s webstránkou.
Podľa toho, na aký účel chceme stránku používať, existujú hlavné 2 druhy redakčných systémov:
Existujú rôzne neplatené aj platené redakčné systémy. Platené sú zbytočne drahé a často uzavreté, t.z. ťažko presadíte nejakú svoju vlastnú funkcionalitu, napr. špeciálnu kalkulačku, štatistiky návštevnosti a pod. Otvorené sú spravidla bezplatné a venuje sa ich vývoju a obsluhe oveľa viac ľudí. Preto odporúčam používať najpoužívanejší redakčný systém Wordpress pre weby za účelom blogovania, osobnej prezentácie, propagovanie produktov či podniku. Pre eshopové riešenia zas napr. systém Opencart. Pravdaže existujú aj iné RS ako Joomla, Drupal, Typo3, Prestashop a i., ktoré sú ale náročnejšie na obsluhu.
Ak ste si vybrali kvalitného posyktovateľa hostingu pre svoju stránku, mal by poskytovať možnosť nainštalovať si bez problémov automaticky na vašu doménu vybratý redakčný systém, uvediem príklad:
Nižšie je ukážka, ak máme už zakúpený hosting a doménu, ako v priebehu 2 minút sfunkčníme webstránku na tejto doméne s redakčným systémom Wordpress. Ukážeme si to na príklade so zakúpenou doménou www.pozitivne-myslenie.sk na hostingu od Websupportu.
Nižšie si ukážeme, čo všetko sa dá s takým redakčným systémom robiť a ukážeme si to na 2 z nich- Wordpresse (blogy, firemné, osobné, produktové stránky) a Opencarte (pre eshopy).
Po prihlásení sa do nainštalovaného RS Wordpress na nejakej vašej budúcej stránke si stačí len vybrať z ľavého menu položku Vzhľad, zvoliť si z množstva ponúkaných voľných dizajnov a jedným kliknútím si ho nainštalovať. Možno si ich prezerať aj na stránke tém na Wordpresse. Takto si možno nainštalovať aj viac pekných dizajnov a potom si ich poprepínať opäť jedným kliknutím medzi sebou a vybrať si ten najkrajší. Ak sa niekomu nepáči ani jeden zo stoviek voľných dizajnov, možno si zakúpiť aj platený dizajn alebo si nechať vytvoriť dizajn na mieru. Ak by ste mali záujem o dizajn na mieru, napíšte mi sem.
Vyberať si tu bezplatný dizajn možno podľa množstva faktorov:
Pri eshopovom redakčnom systéme Opencart je nainštalovanie grafickej šablóny trošku zložitejšie, ale nič neuskutočniteľné, ak postupujeme podľa návodu. Taktiež si možno vyberať z množstva predvytvorených šablón na stránke tém Opencartu.
A ako na:
Čítajte ďalej.