x Tvorba stránky
PRIVATEZONE


Login:


Pass:


RSS alternatívy za Google Reader

Poznáte to, že buď idete spať alebo vstávate a nechce sa vám púšťať PC, vezmete do ruky smartfón či tablet a prejdete si za 10 minút RSS headliny noviniek desiatky webov na jednom mieste pri šálke kakavka? Ak neviete, čo je to RSS, tak viac aj tu. V krátkosti vysvetlenia je to spôsob, kde informácia o novinke (novom článku, príspevku, komentári a pod.) na konkrétnom webe, ktorý vás zaujíma, dôjde za vami. Miesto toho, aby ste tak ráno otvárali 10 webstránok, z ktorých si čítate nové udalosti či články, ak využívate RSS, stačí si otvoriť tzv. RSS čítačku a v nej nájdete všetky novinky z daných webov na jednom mieste, bez nutnosti otvárať dané články, ktoré možno aj filtrovať, záložkovať, tagovať, preposielať a pod.

Výhody RSS

Pre používanie RSS donedávna väčšina ľudí, ktorí vedeli, na čo RSS slúži, používala Google Reader (obľúbenú čítačku RSS od Googlu, pozri viac nástrojov od Googlu), ktorá bola bezplatná, ak ste mali vytvorenú napr. emailovú schránku Gmail. Koncom tohto mesiaca sa ale Google Reader ruší, čo vyvoláva vlny nevôle. No nič s tým neurobíme, preto treba hľadať náhrady. Ak ste používali alebo aj nie nejakú RSS čítačku a chcete ju vyskúšať či používať ďalej, pozrime sa na výhody RSS, podľa ktorých si možno vybrať novú RSS čítaciu službu:
  • ušetrenie času a prehľadnosť- dobrá RSS čítačka by mala poskytovať možnosť pridať si nový RSS zdroj a zaradiť ho do kategórie alebo si ho otagovať
  • kompatibilné a bezproblémové zobrazenie- mala by byť dostupná i na mobilných systémoch, tabletoch
  • čítanie nie len RSS feedov- RSS nie je nič iné ako spôsob, ako napr. načítať informácie zo štruktúrovaného súboru v XML, pre príklad, ak používate Wordpress, každý nový článok sa pridá do vasadomena.sk/sitemap.xml, z ktorej možno čítať ako z RSS zdroja, čiže stačí túto adresu vložiť do RSS čítačky a ak niečo nové na svojej stránke zverejníte, zobrazí sa tento nový príspevok i v RSS čítačke, čo možno prepojiť i s Facebookom, Twitterom a Google+ a tak stačí napísať len príspevok a ten sa okrem iného môže zosynchronizovať a rozoslať automaticky na vaše fanpage sociálnych profilov, prečo to tak rozpisujem je fakt, že dobrá RSS čítačka vzhľadom na trend unifikovania podobných funkcií do jednotných balíkov, by mala vedieť identifikovať aj nové príspevky na sociálnych sieťach alebo ako Google Reader aj z obyčajnej stránky (bez RSS kanála) s pravideľným prispievaním, by mala vedieť identifikovať nové príspevky a zobrazovať ich v sebe
  • vedieť importovať databázu zdrojov z Google Reader- pre bezproblémový prechod z Google Readru existujú možnosti, ako si jednoducho stiahnuť zdroje z neho a nahrať ich do novej RSS čítačky
  • možnosť synchronizácie- ako som vyššie spomínal, dobrá čítačka by mala vedieť inteligentne komunikovať so sociálnymi sieťami a vymieňať si s nimi informácie podľa vašich nastavení
Výhody RSS

Návrhy alternatív za Google Reader


Feedly
U mňa zatiaľ favorit č.1, preto napriek vete vyššie, malý popis k nemu. Je bezplatný, dizajnovo sa podobá Google Readru, je populárny, je na ňom ľahký prevod feedov z Google Readru, má pekný čistý vzhľad bez chýb, podporujúci zdieľanie na sociálnych sieťach, tagovanie, zmenu vzhľadu, ponúka extension pre Chrome, beží tiež na iOS aj Android, globálne veľmi dobrý dojem.

Ďalšie alternatívy:
Netvibes- zaujímavý bezplatný kúsok
Bloglovin- bezplatný zaujímavý kúsok
Bazqux- ďalší bezplatný zaujímavý kúsok
Feedbin- platený 20€
Feed Wrangler- platený 19€
Fever- 30$
EldonReader- bezplatný
Netvibes- zaujímavý bezplatný kúsok
Bloglovin- bezplatný zaujímavý kúsok
Bazqux- ďalší bezplatný zaujímavý kúsok
Likehack- bezplatný
TheOldReader- bezplatný
Taptu- bezplatný
Pulse- bezplatný, zaujímavý
Google Currents- bezplatný
Flipboard- bezplatný pre mobilné zariadenia
Push Ping- bezplatný, len iOS
Newsblur- bezplatný
NetNewsWire- bezplatný, iOS
Mocharoll- bezplatný
FeedReader- bezplatný


Yahoo Pipes
Toto je skôr vecička pre fajnšmekrov, kde možno importovať RSS feed a čarovať s ním. Pomocou špeciálnych nastavení dokáže filtrovať a zobrazovať či posielať na mail len správy, ktoré obsahujú napr. len určité slovo, dokáže preložiť príspevky do iného jazyka, dokáže spájať feedy do vlastných feedov a tie si napr. exportovať na stránku a mnoho iných, odporúčam len zdatnejším, lebo pravdaže, nie je to čistá RSS čítačka.

IFTTT
IFTTT je zvláštny nástroj v tom, že tiež nejde o čisto RSS čítačku, ale je neskutočne ergonomický, v danom momente vždy viete, čo spraviť a preto dokážete jednoducho vďaka tomuto programu nastaviť, aké RSS správy si chcete nechať zobrazovať napr. na sociálnych sieťach, v maile a pod. a vďaka nemu sa dá asi najjednoduchšie synchronizovať to vyššie spomínané preposielanie info medzi stránkou, mailom, RSS, sociálnymi sieťami a i.

Poznáte iné, máte k nim nejaké zaujímavé informácie? Napíšte do komentárov.
Boli pre Vás tieto informácie prínosné?

Napíšte a vyriešte si nejasnosti

comments powered by Disqus


Autor Pavol Provazník
Ahoj, som Pavol Provazník, zaoberám sa už vyše 6 rokov internet marketingom a túto stránku som napísal aj pre Vás. Budem rád :-) za spätnú odozvu. Pridajte si ma na .

Sledujte najnovšie trendy na sieťach


Facebook návody Google+ návody Youtube návody Linkedin Skype komunikácia Napíšte mi
Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies na svojom zariadení.
© SmartLink, s.r.o. 2013-2016 | Ochrana údajov | Obchodné podmienky | Pavol Provazník | Partneri | Kontakty