x Tvorba stránky
PRIVATEZONE


Login:


Pass:


Vlastná webstránka cez Google Sites

Jednou z mnoha možností, ako si vytvoriť webstránku zadarmo a bez špeciálnych vedomostí, je pomocou Google Sites. Podmienkou je mať vytvorený všeobecný bezplatný google účet viazaný na emailovú adresu. Je to ďalšia výhoda, prečo mať Google emailovú schránku (Gmail). Ak sme prihlásení na Gmail účte, cez vyššie spomenutý odkaz sa rýchlo dostaneme do adminu pre svoje google sites. Len pár klikov bude stačiť na to, aby stránka vznikla a začala fungovať. Oproti Wordpressu je tu výhoda, že netreba nič inštalovať, stránka je absolútne jednoducho spravovateľná. Nevýhodou je možno jednoduchší vzhľad, ale ten je pre začiatok druhoradý, nakoľko je najpodstatnejší obsah a funkčnosť webu.

Ako začať

Na Google Sites stačí zopár úkonov:
 1. dať "Vytvoriť" novú lokalitu
 2. vybrať si niektorú z dizajnových šablón (dá sa neskôr meniť, vybrať napr. prázdnu šablónu)
 3. zadať si ľubovoľne názov stránky (bude v hľavičke)
 4. zadať názov stránky (URL), kde zatiaľ daná stránka bude mať adresu https://sites.google.com/site/nazov-vasej-stranky (v našom prípade sme si vytvorili napr. https://sites.google.com/site/googlesites)
 5. vybrať hocaký motív a vytvoriť lokalitu
 6. cez ikonku pera stačí už len pridávať a upravovať obsah jednoduchým klikaním, cez ikonku + pridávať ďalšie stránky, najlepšie podľa SEO pravidiel

Ako pracovať na Google Sites

A teraz tie najlepšie fakty k tejto forme vytvorenia webu:
 • do stránky možno pridať veľa rôznych funkčných prvkov (gadgetov) cez menu grafy, dokumenty, tabuľky, formuláre, ankety, prezentácie, videá atď. (všetky sú v menu vytváranej stránky)
 • všetky tieto prvky možno prepojiť skrz svoj gmail účet, dokumenty možno použiť priamo z emailu, z Google Docs (Drive), upravovať online či offline nazdielané vo vlastnom počítači
 • väčšina práce funguje formou drag and drop
 • práca ako vo Worde, Exceli či PowerPointe
Vďaka tomu, že nemusíme riešiť šablónu a kódy stránky, môžme sa viac potom zaoberať tým najpodstatnejším- vytváraním obsahu. Lebo kvalitný obsah, informácie, články a ich štruktúra, prelinkovanie medzi sebou a s inými webmi, to je to najdôležitejšie, čo zaujíma ľudí a predáva. Tvorba obsahu je ale úlohou iného článku. Musíme ešte ale stránku prehodiť na našu doménu, ktorú máme kúpenú (doteraz máme celý obsah na adrese https://sites.google.com/site/nazov-vasej-stranky), po tomto úkone sa prenesie definitívne napr. na http://www.nazov-domeny.tld.

Presmerovanie

Môžme si rozmyslieť i podľa SEO odporúčaní, aký názov subdomény bude dobré vytvoriť a stačí v admine Vášho poskytovateľa hostingu v sekcii DNS v záložke CNAME vytvoriť nový záznam, kde:
 1. v sekcii doména vpíšeme názov subdomény (subdomena.domena.koncovka), ak nechceme zvlášť subdoménu, môžme vytvoriť tradične www. (aj to je subdoména, pre príklad na obr. nižšie som vytvoril googlesites.tvorbastranky.sk pre túto doménu, príklad vytvorenia mapovania v admine poskytovateľa hostingu Websupport.sk)
 2. do sekcie host zadať ghs.google.com a uložiť
 3. teraz na Google Sites cez menu pri editácii stránky "Viac - Spravovať lokalitu- vľavo Webová adresa" vpísať do kolonky "Pridať webovú adresu" názov subdomény, ktorú sme predchvíľkou vytvorili v záznamoch hostingu, pridať a môžte zadať alebo kliknúť na vašu novo vytvorenú stránku
Google Sites Odteraz všetko, čo upravíte na bezplatnej webstránke https://sites.google.com/site/nazov-vasej-stranky sa zobrazí na novo nasmerovanej vytvorenej subdoméne vašej kúpenej domény. Výsledok takéhoto presmerovania je na vytvorenej subdoméne googlesites.tvorbastranky.sk tejto stránky.
Boli pre Vás tieto informácie prínosné?

Napíšte a vyriešte si nejasnosti

comments powered by Disqus


Autor Pavol Provazník
Ahoj, som Pavol Provazník, zaoberám sa už vyše 6 rokov internet marketingom a túto stránku som napísal aj pre Vás. Budem rád :-) za spätnú odozvu. Pridajte si ma na .

Sledujte najnovšie trendy na sieťach


Facebook návody Google+ návody Youtube návody Linkedin Skype komunikácia Napíšte mi
Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies na svojom zariadení.
© SmartLink, s.r.o. 2013-2016 | Ochrana údajov | Obchodné podmienky | Pavol Provazník | Partneri | Kontakty